Ribbon-Design

Ribbon Design är våra akustikpaneler gjorda i material som liknar olika metall-, sten- och cementvarianter. De är avsedda för rum där man vill ha en avskalad känsla, utan att behöva störas av det eko som annars uppstår när ljud studsar mellan hårda ytor. Med Ribbon Design får du det bästa av två världar! Ribbväggarna är enkla att montera, och installationsarbetet kräver inga speciella förkunskaper.

Se olika utföranden under kulörer.

Väggpanel: 2400x600mm
Tjocklek: 22mm
Ribbor: 25x12mm (15 st/panel)
Vikt: 10 kg

2400 x 600 mm
Corten, Svart RecoSilent, art nr WR24000050
Alicante, Svart RecoSilent, art nr WR24000052
Black Slate, Svart RecoSilent, art nr WR24000051
Saturno, Ljusgrå RecoSilent, art nr WR24000056
Saturno, Svart RecoSilent, art nr WR24000055
Zement, Ljusgrå RecoSilent, art nr WR24000054
Zement, Svart RecoSilent, art nr WR24000053

Varuprover
Corten, Svart RecoSilent, art nr WR990050
Alicante, Svart RecoSilent, art nr WR990052
Black Slate, Svart RecoSilent, art nr WR990051
Saturno, Ljusgrå RecoSilent, art nr WR990056
Saturno, Svart RecoSilent, art nr WR990055
Zement, Ljusgrå RecoSilent, art nr WR990054
Zement, Svart RecoSilent, art nr WR990053

Skarvremsor
Skarvremsa, RecoSilence svart 2400mm, WR80600017002
Skarvremsa, RecoSilence ljusgrå 2400mm, WR80600017012

Övrigt
Monteringsskruv WR Svart, art nr 53001050
Monteringsskruv WR Grå, art nr 53001051
Monteringsskruv WR Vit, art nr 53001052
Monteringslim, art nr WR53001001
Olja WR White, art nr WR530011505
Olja WR Natural, art nr WR 530011501
Dimbar LedbelysningWR 2400mm, art nr 19701240
Dimbar Ledbelysning WR 2960mm, art nr 19701296

Akustik SS-EN ISO 354:2003 utvärderad enl. SS-EN ISO 11654:1997. 

Ribbon-Wood M1 akustikdiagram

Ribbon-Wood M2 akustikdiagram

Ribbon-Wood M3 akustikdiagram

Ribbon-Design använder enbart högtryckslaminat enligt europeiska normen EN438. Produkten uppfyller Möbelfaktas krav på miljö och ansvarsfulla leveranskedjor.

Akustikfilten är gjord av 100 % återvunnen PET.

Hidden

Västra vägen 31
SE-573 41 Tranås
Tel: 0140 – 412 25
info@wallsystems.se

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Scroll to Top