Ribbon-Wood Barcode

Ribbon-Wood Barcode är en akustikpanel bestående av ribbor med fanérbeklädd MDF som sitter på akustikfilt, Recosilent. Ett stort urval fanér från vår egen tillverkning, samt flera valmöjligheter bland ytbehandlingar, gör tillsammans med svart och ljusgrå Recosilent att valmöjligheterna är många för att ni ska hitta en ribbpanel som passar just er. Utöver vårt standardsortiment så kan vi dessutom lösa det mesta vad gäller träslag, storlek, ytbehandling eller andra anpassningar ni kan vara intresserade av.

Se olika utföranden under standardsortiment.

Väggpanel: 2400 x 600 mm / 2960 x 600 mm
Tjocklek: 22 mm
Ribbor: 25 x 12 mm (15 st/panel)
Vikt: 10/14 kg

För att enklare få en överblick över hela vårt standardsortiment och alla tillbehör har vi samlat dem i ett dokument.

Se hela vårt standardsortiment för Ribbon-Wood Barcode och tillbehör (pdf)

Avslutningslister 2400 x 600
Classic Oak, art nr WR60630283
Classic Ash, art nr WR60630289
Rustic Natural Oak, art nr WR60630284
Rustic Grey Oak, art nr WR60630287
Rustic Antique Oak, art nr WR60630285
Walnut, art nr WR60630286
Black Ash, art nr WR60630290
Rustic Smoked Oak, art nr WR60630288

Avslutningslister 2960 x 600
Classic Oak, art nr WR60636832
Classic Ash, art nr WR60636838
Rustic Natural Oak, art nr WR60636833
Rustic Grey Oak, art nr WR60636837
Rustic Antique Oak, art nr WR60636834
Walnut, art nr WR60636835
Black Ash, art nr WR60636839
Rustic Smoked Oak, art nr WR60636836

Skarvremsor 2400 x 600
Skarvremsa, RecoSilence svart 2400mm, art nr WR80600017002
Skarvremsa, RecoSilence grå 2400mm, art nr WR80600017012

Skarvremsor 2960 x 600
Skarvremsa, RecoSilence svart, art nr WR80600017003
Skarvremsa, RecoSilence grå, art nr WR80600017013

Övrigt
Monteringsskruv WR Svart, art nr 53001050
Monteringsskruv WR Grå, art nr 53001051
Monteringsskruv WR Vit, art nr 53001052
Monteringslim, art nr WR53001001
Olja WR White, art nr WR530011505
Olja WR Natural, art nr WR 530011501
Dimbar LedbelysningWR 2400mm, art nr 19701240
Dimbar Ledbelysning WR 2960mm, art nr 19701296

Akustik SS-EN ISO 354:2003 utvärderad enl. SS-EN ISO 11654:1997. 

Ribbon-Wood M1 akustikdiagram

Ribbon-Wood M2 akustikdiagram

Ribbon-Wood M3 akustikdiagram

Ribbon-Wood Barcode använder enbart trä till faner från hållbart brukade skogar i enlighet med FSC´s riktlinjer. Produkten uppfyller Möbelfaktas krav på miljö och ansvarsfulla leveranskedjor.

Akustikfilten är gjord av 100 % återvunnen PET.

Hidden
Rulla till toppen