Ribbon-Wood Barcode

Ribbon-Wood Barcode är en akustikpanel bestående av ribbor med fanérbeklädd MDF som sitter på akustikfilt, Recosilent. Ett stort urval fanér från vår egen tillverkning, samt flera valmöjligheter bland ytbehandlingar, gör tillsammans med svart och ljusgrå Recosilent att valmöjligheterna är många för att ni ska hitta en ribbpanel som passar just er. Utöver vårt standardsortiment så kan vi dessutom lösa det mesta vad gäller träslag, storlek, ytbehandling eller andra anpassningar ni kan vara intresserade av.

Se olika utföranden under kulörer.

Väggpanel: 2400x600mm/2960x600mm
Tjocklek: 22mm
Ribbor: 25x12mm (15 st/panel)
Vikt: 10/14 kg

2400 x 600 mm
Classic Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000070
Classic Oak Barcode, RecoSilent grå, art nr WR24000071
Classic Ash Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000072
Classic Ash Barcode, RecoSilent grå, art nr WR24000073
Rustic Natural Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000074
Rustic Grey Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000075
Rustic Antique Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000076
Walnut Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000077
Black Diamond Ash Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000078
Rustic Smoked Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR24000079

2960 x 600 mm
Classic Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000070
Classic Oak Barcode, RecoSilent grå, art nr WR30000071
Classic Ash Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000072
Classic Ash Barcode, RecoSilent grå, art nr WR30000073
Rustic Natural Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000074
Rustic Grey Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000075
Rustic Antique Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000076
Walnut Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000077
Black Diamond Ash Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000078
Rustic Smoked Oak Barcode, RecoSilent svart, art nr WR30000079

Avslutningslister 2400 x 600
Classic Oak, art nr WR60630283
Classic Ash, art nr WR60630289
Rustic Natural Oak, art nr WR60630284
Rustic Grey Oak, art nr WR60630287
Rustic Antique Oak, art nr WR60630285
Walnut, art nr WR60630286
Black Ash, art nr WR60630290
Rustic Smoked Oak, art nr WR60630288

Avslutningslister 2960 x 600
Classic Oak, art nr WR60636832
Classic Ash, art nr WR60636838
Rustic Natural Oak, art nr WR60636833
Rustic Grey Oak, art nr WR60636837
Rustic Antique Oak, art nr WR60636834
Walnut, art nr WR60636835
Black Ash, art nr WR60636839
Rustic Smoked Oak, art nr WR60636836

Skarvremsor 2400 x 600
Skarvremsa, RecoSilence svart 2400mm, art nr WR80600017002
Skarvremsa, RecoSilence grå 2400mm, art nr WR80600017012

Skarvremsor 2960 x 600
Skarvremsa, RecoSilence svart, art nr WR80600017003
Skarvremsa, RecoSilence grå, art nr WR80600017013

Övrigt
Monteringsskruv WR Svart, art nr 53001050
Monteringsskruv WR Grå, art nr 53001051
Monteringsskruv WR Vit, art nr 53001052
Monteringslim, art nr WR53001001
Olja WR White, art nr WR530011505
Olja WR Natural, art nr WR 530011501
Dimbar LedbelysningWR 2400mm, art nr 19701240
Dimbar Ledbelysning WR 2960mm, art nr 19701296

Akustik SS-EN ISO 354:2003 utvärderad enl. SS-EN ISO 11654:1997. 

Ribbon-Wood M1 akustikdiagram

Ribbon-Wood M2 akustikdiagram

Ribbon-Wood M3 akustikdiagram

Ribbon-Wood Barcode använder enbart trä till faner från hållbart brukade skogar i enlighet med FSC´s riktlinjer. Produkten uppfyller Möbelfaktas krav på miljö och ansvarsfulla leveranskedjor.

Akustikfilten är gjord av 100 % återvunnen PET.

Hidden

Västra vägen 31
SE-573 41 Tranås
Tel: 0140 – 412 25
info@wallsystems.se

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Scroll to Top