Ribbon-Wood

Akustiska väggpaneler med fanerade lister på filt med polyesterfibrer från återvunna PET-flaskor (RecoSilent). Panelerna är lackerade och ger en härlig träkänsla samtidigt som de gör det möjligt att reglera efterklangstiden i rummet med hjälp av olika monteringssätt. Monteringen sker enkelt med skruv eller lim.

Se olika utföranden under standardvarianter.

Väggpanel: 2400x600mm/2960x600mm
Tjocklek: 22mm
Ribbor: 25x12mm (15 st/panel)
Vikt: 10/14 kg

2400 x 600 mm
Classic Oak, Black RecoSilent, art nr WR24000010
Classic Oak, Light Grey RecoSilent, art nr WR24000015
Rustic Natural Oak, Black RecoSilent, art nr WR24000011
Walnut, Black RecoSilent, art nr WR24000020
Classic Ash, Black RecoSilent, art nr WR24000021
Classic Ash, Light Gray RecoSilent, art nr WR24000022
Rustic Smoked Oak, Black RecoSilent, art nr WR24000014
Rustic Antique Oak, Black RecoSilent, art nr WR24000012
Rustic Grey Oak, Black RecoSilent, art nr WR24000013
Black Diamond Ash, Black RecoSilent, art nr WR24000023

2960 x 600 mm

Classic Oak, Black RecoSilent, art nr WR30000010
Classic Oak, Light Grey RecoSilent, art nr WR30000015
Rustic Natural Oak, Black RecoSilent, art nr WR30000011
Walnut, Black RecoSilent, art nr WR30000020
Classic Ash, Black RecoSilent, art nr WR30000021
Classic Ash, Light Gray RecoSilent, art nr WR30000022
Rustic Smoked Oak, Black RecoSilent, art nr WR30000014
Rustic Antique Oak, Black RecoSilent, art nr WR30000012
Rustic Grey Oak, Black RecoSilent, art nr WR30000013
Black Diamond Ash, Black RecoSilent, art nr WR30000023

Avslutningslister 2400×600
Classic Oak, art nr WR60630283
Rustic Natural Oak, art nr WR60630284
Rustic Antique Oak, art nr WR60630285
Walnut, art nr WR60630286
Rustic Grey Oak, art nr WR60630287
Rustic Smoked Oak, art nr WR60630288
Classic Ash, art nr WR60630289
Black Ash, art nr WR60630290

Avslutningslister 2960×600
Classic Oak, art nr WR60636832
Rustic Natural Oak, art nr WR60636833
Rustic Antique Oak, art nr WR60636834
Walnut, art nr WR60636835
Rustic Grey Oak, art nr WR60636837
Rustic Smoked Oak, art nr WR60636836
Classic Ash, art nr WR60636838
Black Ash, art nr WR60636839

Skarvremsor 2400×600
Skarvremsa, RecoSilence svart WR80600017002
Skarvremsa, RecoSilence grå WR80600017012

Skarvremsor 2400×600
Skarvremsa, RecoSilence svart, art nr WR80600017003
Skarvremsa, RecoSilence grå, art nr WR80600017013

Övrigt
Monteringsskruv WR Svart, art nr 53001050
Monteringsskruv WR Grå, art nr 53001051
Monteringsskruv WR Vit, art nr 53001052
Monteringslim, art nr WR53001001
Olja WR White, art nr WR530011505
Olja WR Natural, art nr WR 530011501
Dimbar LedbelysningWR 2400mm, art nr 19701240
Dimbar Ledbelysning WR 2960mm, art nr 19701296

Akustik SS-EN ISO 354:2003 utvärderad enl. SS-EN ISO 11654:1997. 

Ribbon-Wood M1 akustikdiagram

Ribbon-Wood M2 akustikdiagram

Ribbon-Wood M3 akustikdiagram

Ekvivalent absorptionsyta per m2 skärmyta (m2S/m2)

Ribbon-Wood använder enbart trä till faner från hållbart brukade skogar i enlighet med FSC´s riktlinjer. Produkten uppfyller Möbelfaktas krav på miljö och ansvarsfulla leveranskedjor.

Akustikfilten är gjord av 100 % återvunnen PET.

Hidden

Västra vägen 31
SE-573 41 Tranås
Tel: 0140 – 412 25
info@wallsystems.se

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Scroll to Top